Fredag aften gik jeg i gang med at strikke Marin - af det bundt Kauni, som jeg købte forleden i Odense..
Efter lidt begyndervanskeligheder, bl.a. problemer med at huske, hvad det egentlig var jeg havde læst i opskriften og en direkte fejl i beskrivelsen af snoningen (synes jeg i hvert fald) så gik det fint, især efter at jeg fik printet opskriften ud i går aftes.
Det er nemlig temmelig besværligt at strikke via download på telefonen. Man skal bladre helt fantastisk meget mellem to forskellige sider i begyndelsen og jeg har på fornemmelsen, at det fortsætter længere henad. Skærmen er simpelthen for lille til at overskue, hvor det er man skal læse videre, når man springer mellem siderne.
Men på trods af overvindelsen af alle problemerne, så har jeg bestemt mig for at trævle det op igen. Dels fordi jeg ikke synes, at mønstret kommer til at stå skarpt nok i dette garn og dels fordi det ikke er en farve, som klæder mig særligt godt. Så jeg vil gemme det til noget, som er knapt så kompliceret. Jeg havde faktisk også tænkt, at jeg ville strikke det i de to bundter Cascade 220, som jeg har liggende. Så jeg må i gang med garnvinde og krydsnøgleapparat.