Efter i et stykke tid at have set utallige billeder af buketter med New Dawn roser eller bare overdådigt blomstrende buske på Instagram, tænkte jeg i søndags, at nu måtte vores da også være sprunget ud. Forleden så jeg et gammelt indlæg på bloggen, som vist var fra sidste eller forrige år, af en buket jeg havde taget ind. Det var fra 30. juni, så vi er jo helt bagud i år.
Men da jeg kom ud i haven så mødte der mig også et overdådigt syn der. I år er der rigtig mange knopper og endelig var der altså også nogle af dem, som var sprunget ud. Så jeg tog straks en buket med ind, og jeg bestemte mig for, at den skulle stå lige der på køkkenbordet. Det føles, af en eller anden grund, meget luksuriøst og "fornemt".
I år vil jeg sørge for at tage buketter ind flere gange, for min siddeplads ved siden af busken, er midlertidigt nedlagt, så jeg kan ikke sidde derude og nyde synet af den. Det havde jeg nu heller ikke kunne særlig tit i denne sommer, hvor vi igen skal velsignes med blæst, kolde vinde og næsten ingen sol.