Jeg er ikke sikker på, at jeg har kvalifikationerne i orden til en stilling hos Finanstilsynet. Jeg taler hverken russisk, italiensk eller arabisk og jeg er ikke så vild med vodka. Jeg kan heller ikke rigtigt opfylde et andet krav: ved du eller har du en idé om, hvad en fond og et offshore selskab er. Min "idé" om det, er i hvert fald meget vag.
Men det er egentlig også et held, for jeg har ikke så stor lyst til at flytte til Panama!
I forbindelse med udflytningen udtaler erhvervsminister Rasmus Jarlov:
”Vi har i Regeringen længe arbejdet med parolen ’Flyt dig, før du bliver flyttet ud’, og det er glædeligt at se, at Finanstilsynet flytter fra København, allerede inden Regeringen har besluttet det. Udflytningen tjener sig hjem i løbet af et år, da medarbejderne ikke længere skal betale dansk skat.”
Den største udfordring ved arbejdet er dog den, at man skal finde sig i at være offentligt ansat. Og dette indebærer bl.a. at man: skal aflevere rejseafregninger (med diæter efter Statens takster) og udgiftsbilag, ligesom du skal indtaste rapporter over din iagttagelser i Finanstilsynets endnu ikke idriftsatte eller testede 8 milliarders it-system kaldet IFE (International Finansefterretning). Udfordringen bliver at indtaste alle dine bilag og informationer én gang i døgnet, fordi IFE ikke har cloud-back-up i Viborg endnu, uden dine nye venner opdager det på den sikrede, stationære PC, du får udleveret og forventes at diskret medbringe overalt.
Men finanstilsynet tilbyder til gengæld:
Du får udleveret et sort Amex* (husk at gemme bilagene) samt stillet et Patek Philippe-ur eller Cartier-diamanter til rådighed i arbejdstiden. Finanstilsynet tilbyder naturligvis massageordning samt sundhedsforsikring med afvænningsordninger for både sex, stoffer og alkohol.
Da jobbet bærer lønnen i sig selv og åbner mulighed for en international karriere efterfølgende, tilbydes du en lav, men skattefri løn i henhold til Ny Løn i lønramme 34 med mulighed for kvalifikationsløn, resultatløn og engangsvederlag. Lønnen indsættes i en (international) bank efter dit eget valg.
Hvis det skulle have interesse, skal man være hurtig, for ansøgningsfristen er allerede i dag, d. 1. april.
* Et American Express Card