Jeg ved godt, at jeg har sagt det mange gange før, men tiden flyver stadig alt for hurtigt, og jeg synes særligt marts var ovre, før jeg fik set mig om.
Og nu har det allerede været april i over en uge. Min monthlymarker på Instagram så sådan ud, sidste fredag. Der skulle selvfølgelig noget med, som kunne symbolisere, at påsken, i år, falder i april.
Det kunne næsten ikke være andet end nogle af de træ-æg, som vi genfandt for nogle uger siden, da vi ledte efter noget helt andet. Jeg siger vi, normalt er det mest mig, som leder efter et eller andet. Men denne gang skulle der ledes i højden, så min mand var indforskrevet til at kravle op på en trappestige.
Vi skulle have lokaliseret en krukke, som jeg ikke havde set siden jul. Jeg var nået frem til, at den måske stod i en stor skål, som står oven på bogreolen. Det gjorde den ikke. Men til gengæld fandt min mand nogle længe savnede træ-æg.
Så sent som aftenen før, havde jeg klaget over, at jeg ikke kunne forstå, hvor de var blevet af. Jeg kunne nemlig lige se, hvor fint nogle af dem ville passe sammen med min nye Kähler vase.
Det passer så fint sammen. Vasen er jo nyfremstillet, men har bestemt et vist retrolook. Mens æggene er ægte retro, for dem købte vi, som noget af det allerførste påskepynt, i P. P. Madsens blomsterbutik i begyndelsen af 80'erne.